Kompleksnost ilijaškog sistema vodosnabdijevanja se ogleda u činjenici otvorenog vodozahvata na rijeci Misoči koja nastaje sa teritorija tri općine i dva kantona. Sam proces proizvodnje vode je složen jer podrazumijeva sve faze obrade kao i velike troškove u distribuciji zbog teritorijalne razuđenosti općine.
Ovakav sistem, koji nema alternativu, zahtjeva konstantno ulaganje u vodovodnu infrastrukturu. U posljednje tri godine od velikih investicija izdvajamo izgradnju dva moderana filterska postrojenja u Ilijašu i Srednjem sa automatskim praćenjem, kontrolom i upravljanjem na SCADA sistemu, u potpunosti zamjenjen sistem automatske dezinfekcije i doziranja koagulanta te potpunu rekonstrukciju i adaptaciju tri gradska rezervoara vode za piće. Trenutno su u realizaciji projekti rekonstrukcije taložnice, uređenja korita rijeke Misoče iznad vodozahvata i projekat energetske efikasnosti na objektu filter stanice.
Implementacijom metering sistema, kreiranjem DMA zona, mjeračima protoka sa data logerima, uvođenjem automatske regulacije pritiska te kontinuiranom planskom rekonstrukcijom vodovodne mreže znatno je smanjen gubitak u mreži sto je rezultiralo isporukom vode bez redukcije i dalo mogućnost za priključenje novih korisnika. Vrijednost realizovanih projekata u ovoj godini je cca 1.100.000 KM.
Uveden HACCP sistem kvaliteta
Da nijedan segment u vodosnabdijevanju građana Ilijaša nije zapostavljen govori činjenica da je JKP “Vodostan” Ilijaš implementirao HACCP sistem kvaliteta, koji omogućava identifikaciju i procjenu svih mogućih rizika, u svim fazama procesa proizvodnje i distribucije kao i način sprječavanja eventualne upotrebe vode koja ne zadovoljava propisane standarde.
Osim toga Općina Ilijaš je uradila Elaborat i provela niz zakonom propisanih aktivnosti na usklađivanju zona sanitarne zaštite i zaštitnih mjera za izvorišta Mahmutovića Rijeka i rijeka Misoča. Ovim putem apelujemo da Vlada Federacije BiH, kao nadležna institucija, u što kraćem roku donese navedenu odluku o zaštiti izvorišta.
Utvrđivanje zona sanitarne zaštite i zaštitnih mjera ima za cilj zaštitu voda od svih vidova zagađenja i štetnih uticaja koji mogu nepovoljno djelovati na higijensku ispravnost vode za piće kao i na izdašnost izvorišta.
Vodovodni sistem Vrutak
Dugogodišnji problem vodosabdijevanja na području mjesnih zajednica Gajevi, Dragoradi, Kamenica i dijelom Srednje riješiti će se izgradnjom novog vodovodnog sistema Vrutak. Prva faza ovog projekta započeta je u 2018. godini, a njeno okončanje i puštanje u funkciju se očekuje do kraja ove godine. Vrijednost radova prve faze iznosi 1.810.000 KM, od čega je do sada utopljavanje filter postrojenja 23Ministarstvo komunalne privrede i infrastrukture Kantona Sarajevo izdvojilo 1.000.000 KM, a preostali dio se finansira iz budžeta Općine Ilijaš. Okončanjem prve faze stanovnici naselja mjesne zajednice Gajevi dobiće dovoljne količine vode sa kojom su oskudjevali naročito u ljetnim mjesecima.
U drugoj fazi ovog projekta planira se distribucija vode za područje Nišićke visoravni, gdje se pored individualnih stambenih objekata nalazi zaštićeno područje Bijambare i brojni vikend objekti. Dugoročno gledano ovaj sistem će se širiti i na mjesne zajednice Dragoradi i Kamenica.
Konačno rješenje vodosnabdijevanja ovog područja doprinijet će snažnijem razvoju poljoprivrede i turizma. Kako je riječ o veoma složenom sistemu vodosnabdijevanja, nakon njegove izgradnje, isti će se predati na upravljanje JKP ”Vodostan” Ilijaš, koji će građanima isporučivati vodu u okviru centralizovanog sistema, što do sada nije bio slučaj.